Jedno legrační prohlášení

Spřátelený korespondent nám poslal do redakce PCKONTAKTu zprávu o manažerovi jedné bohaté korporace, že prý již není třeba učit se programovat, protože umělá inteligence, žoviálně označovaná jako AI, prý jakýkoliv software vygeneruje sama. Stačí říct. Zprávu jsme neověřovali z více zdrojů, jelikož takhle dnes mluví kde kdo. Zejména vedoucí pracovníci, co nosí vázanku a sako od Versaceho. Používáme AI prakticky, poslední tři měsíce, a vedle inspirativních podnětů dostáváme od AI také pěkné bláboly. Takže prohlašujeme, že dotyčná mánie připomíná blahé paměti nadšení pro Internet, objektové programování, formát XML a open source, abychom jmenovali pár těch největších počítačových bublin. Určitě umělou inteligenci vyzkoušejte, stojí za to. Jen buďte připravení, že občas za to zase až tak moc nestojí. Učit se programovat má nadále smysl. Už jen proto, že si pak vychutnáte víc software od někoho jiného. Podobně stojí za to učit se hrát na nějaký hudební nástroj, jelikož pak si zase o to víc užijete něčí hudební produkci. Kreslit, hrát fotbal, péct chleba, cokoliv vás napadne. Čím se budou lidé živit, to se vždycky odvíjí od autentičnosti, opravdovosti, toho kterého člověka. Můžete prodávat párky v rohlíku a budete mít úspěch, jelikož lidem bude chutnat. Hrajte na ulici a nebo poskládejte song ve stylu „I’m Too Sexy“ a žádná umělá inteligence vás nenahradí. Pečte chleba a prodávejte jej na trhu. Kreslete obrazy, buďte kadeřnicí, krotitelem divoké zvěře, chovatelem akvarijních rybiček. Restaurujte starý nábytek. Buďte sami sebou a než se nadějete, AI mánie bude ta tam. Zůstane nástroj, který se hodí. Jen si o něm nebudou manažeři už myslet tolik jako dnes. A jen počkejte, oni si zase časem najdou nějakou další mánii.

Připojte se k diskuzi

2 komentáře

  1. Nevim jak objektove programovani, ale Open Source je rozhodne neco uzitecneho. A to plati i pro XML, ve spojeni s dobre nastavenym XSD je to neocenitelny pomocnik.

    A to plati i o AI. Je to uzitecny pomocnik. V zavislosti na tom, jaky soubor dat ma k dispozici, je AI schopne opravdu mistrneho dila…

    Zde nam Sofinka Lorenova krmi ty nase akvarijni rybicky. Je libo aby mela na sobe kosilku jine barvy? Nebo treba aby mela na sobe letni saty? Staci zmenit prompt…
    https://app.artflow.ai/my-creations/2aff6cc8c8eb455ba1de682f75b14997

    (ale pozor, tahle kralici nora je hluboka)

    1. Jakže? Generovat fotografie Sofinky Lorenové prostřednictvím AI? V kutně knihovníka, třesoucím se hlasem pronáším: „Odstup, démone. Azariáši, Pumprkulde, Xantáši. U sta pekelných diblíků, tohle snad ne?“ Ovšem stran užitečnosti toho kterého softwaru určitě bratrovi alchymistovi nasloucháme pozorně. Ovšem s pomocníky opatrně. Ministerstvo zdravotnictví varuje – na pomocnících může vzniknout závislost. Uáááááá. Apropos, dnes u nás v redakci probíhalo nábožné čtení Uživatelské příručky k Didaktiku Kompakt. Takže to byla taková chvilka osmibitové poezie. Osmdesátá léta. Pár desítek kilo – ber nebo nechej ležet. Byly to krásné digitální časy, bez hejna pomocníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *