Wokenice: kurzor myši už hledat nemusíte – ozve se vám sám

Znáte ten pocit, když nemůžete najít kurzor myši na obrazovce? Začnete myší hýbat, ostříte do různých částí obrazovky. Kde jen může být? V některých scénářích se dokonce kurzor úplně vypne, aby nerušil, například během sledování filmu. Ať je to, jak chce, zrovna ve chvíli, kdy jej potřebujete nejvíc, jako by se propadnul do digitální země.

Klid, to se dá snadno zařídit. Operační systém MS Windows, odborníky přezdívaný „zasrané wokenice“, má pro zmíněný případ zvláštní funkci. Říkají tomu „Ukázat umístění ukazatele po stisknutí klávesy Ctrl“. A funguje to pak přesně tak, jak říkají. Namísto zuřivého pohybu myší a vyhlížení kurzoru, pouze ledabyle stisknete klávesu Ctrl a na okamžik se kolem kurzoru ukáže zmenšující se kružnice. Jako by říkala: „Tady jsem, kuk, baf“ nebo tak něco. Příjemné, neotřelé, osvěžující. Jestli už mezitím linuxové distribuce okopírovaly také tuto funkci, to nevíme. Pokud ano, tím lépe pro ně.

Ve wokenicích se k dotyčnému nastavení dostanete přes dva dialogy. Škoda, tím pádem se o něm dozví jen málokdo. A proto se také wokenicím říká odborně tak, jak se jim říká. Opravdu, jisté postupy v sobě neutají sklony jejich tvůrců k sadismu. Ale zase tak složité to není. Posuďte sami…

Nejprve zobrazíte nabídku Start. A napíšete na klávesnici slovo „myš“. To zvládne i náš šéfredaktor.

Teď klepnete na položku „Nastavení myši“. Kýžené zaškrtávátko zde ještě není. To by byl počítačový svět příliš jednoduchý. Nebojte se, už to není daleko. Vpravo nahoře jsme pro vás zeleně orámovali položku „Další možnost myši“. Mělo by tam být správně „možnosti“, ale překlady dnes dělá umělá inteligence, a ta má k češtině stejně vřelý vztah jako zbytek světa. Překousněte ten hořký moment a na položku klepněte. Kdo neklepe, není Čech.

Konečně se zobrazí klasický dialog pro nastavení myši. Ten se bude lišit podle výrobce vašeho konkrétního počítače. Zkrátka si najděte záložku „Možnosti ukazatele“, a na té zaškrtněte možnost „Ukázat umístění ukazatele po stisknutí klávesy Ctrl“. Věříme, že ji najdete. Odměnou vám budou další léta, kdy už nikdy nebudete hledat na obrazovce kurzor myši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *