Někde na pomezí techniky, počítačů, umění a hazardních her se vyskytuje pinball. Hrací stůl se zasklenou plochou, pod kterou se pohybuje kovová kulička. Hráč má za úkol, pomocí dvou páček, udržet kuličku ve hře, zatímco ta sebou mrská a trhá do všech stran, jelikož stůl je nakloněný a tudíž má tendenci hráčovu kuličku nechat propadnout až na dno, z dosahu páček. Za každou hru se platí, a tak zůstat ve hře znamená buďto zkrotit herní plochu a nebo vhodit do nenasytného otvoru automatu další minci a získat tak několik kuliček do další hry.
Pinbally jsou technicky důmyslné a zároveň umí být krásné. Jejich návrh sleduje určitý motiv, hudební skupinu, film, slavnou postavu Divokého západu, cokoliv. A tyhle stroje také dokáží být opojné, vpravdě návykové. Zahrát si může prcek, puberťák, žena i muž. A tak se na fotografiích můžete potkat s leckým. Například se Sofií Loren a Jean-Paulem Belmondem.
Tvůrci těchto strojů nikdy neměli nouzi o nápady. Vznikaly tak a nadále vznikají herní systémy sestávající z různých menších podher, rekvizit a překvapivých efektů. Hra se tak může přenést na chvíli na digitální displej na zadním panelu a následně se vrátit na fyzickou plochu s kuličkou, popřípadě kombinovat obojí. V určité chvíli se může na plochu vykutálet i několik kuliček najednou. A zvuky. Ty jsou kapitolou samou o sobě. Upřímně, žádný počítačový simulátor pinballu vám nezprostředkuje zážitek z fyzického kontaktu s automatem. Pojďme si vychutnat automat navržený na motivy nejslavnějšího upíra všech dob, hraběte Draculy. Stačí jen ochutnat, abyste pochopili, že pravidla některých her jsou opravdu spletitá a dobrodružná. Apropos, tento automat stejně jako řadu dalších si můžete na vlastní kůži vyzkoušet, pokud navštívíte hernu v Jindřiské ulici. Možná vám to místo jednou přiblížíme v samostatné reportáži. Nevěřili byste, jak rychle vám v té záplavě zvuků a obrazů dokáže roztát hrst mincí, na které si po vstupu směníte bankovky u baru. A zážitek je to vskutku kapitální.
Tady v PCKONTAKTu máme ve zvyku koukat se pod kapotu, dumat nad tématy do hloubky. Nuže, jak funguje pinball? Jak vypadá uvnitř? A především, jak vypadaly pinbally v šedesátých letech? Byly to vlastně elektro-mechanické automaty. Namísto mikroprocesorů a integrovaných obvodů obsahovaly relé, páčky, magnety, počítadla. Vážně, člověku se po zvednutí deklu u takového stroje vyjeví celá jedna historická éra výpočetní techniky. A přesně to se odehraje v následujícím videu…
Jakmile začnete pronikat do tajů a zákoutí určitého pinballu, objevíte řadu miniher a cílů, po jejichž splnění se posouvá celá hra o úroveň výš. Proto je Internet plný návodů a námětů. A proto se také v pinballu pořádají turnaje, dokonce světové šampionáty. Následující automat, Středověké šílenství, se považuje dle některých hitparád za nejlepší. Ale nakonec každému se může líbit něco jiného. Přesto, ochutnejte tuto Miss krásy mezi pinbally.
Už jsme zmínili počítačové simulátory pinballu. Asi nejslavnější zůstává Space Cadet, který byl přibalený k operačnímu systému Windows XP. Odhadem jej tak hrála miliarda lidí po celé planetě. Málokdo z nich ovšem tušil, že se vlastně jedná pouze o ochutnávku z plnohodnotné verze hry, nabízené s několika dalšími motivy a stoly. Přesto, jakkoliv omezená verze, přivedla do světa pinballů řadu lidí. Pojďme si poslechnout celý příběh.
Vskutku, jakmile jsme nahodili zmíněný simulátor na našem váženém a zánovním redakčním počítači s Windows XP, zvaném láskyplně Kmet, nemohli jsme se od něj prostě odtrhnout. Pokud vám také ještě někde běží Windows XP, neváhejte a okuste barvy a chutě tohoto simulátoru. Jakkoliv se nedá srovnat s fyzickým automatem, určitě leckomu rozproudí krev v hráčských žilách.
Někde mezi fyzickými stroji a jejich simulátory jsou takzvané virtuální pinbally. Mají sice fyzické rozměry a vzezření srovnatelné s originály, ovšem namísto herní desky obsahují velký displej, na kterém se hra pouze promítá. Je to tedy počítačový simulátor, ale s dimenzí skutečného automatu. Výhoda je nasnadě – na jednom automatu můžete hrát více her nebo-li stolů, a přepínat se mezi nimi.
Pinbally patří mezi témata, která se prostě nevejdou do jednoho článku. Je o čem snít, je o čem psát. A jakkoliv působivé předchozí stoly mohou být, svoje kouzlo neztratily ani po celých dekádách jejich originální předlohy. A ještě něco. Simulátory pinballů se samosebou objevily už na prvních domácích počítačích, včetně legendárního ZX Spectrum. A právě záběrem na jeden takový simulátor se dneska rozloučíme. Někdy příště se koukneme mezi sběratele pinballů, opraváře zašlých strojů a také do dílny, kde se vyrábějí dodnes automaty zbrusu nové.
Je hanbou redakce, ze pri prehledu historie Pinball fenomenu opomina skvele „simulace“ hernich stolu ve hrach jako Pinball Fantasies a nebo treba Epic Pinball, pro PC nebo treba i pro Amigu…
To je nedilna soucast historie teto zabavy!
Dnes je mozne si samozrejme zahrat tyto kousky v emulaci, at uz v emulatoru Amigy (WinUAE), nebo ty DOSove chutovky pod DOSBoxem…
A doporucuji hledat na webech, jako je MyAbandonware.
Pripadne si poridit GGGC balicek!
To je veliká čest – komentář od bratra alchymisty Blackheada. Ve skutečnosti už tak jako tak tento článek praskal ve švech, natož do něj ještě něco přidávat. Ovšem je to téma takřka nevyčerpatelné. Pokud jde o simulace herních stolů, zrovna před týdnem jsme zakoupili do redakce na platformě Good Old Games (gog.com) balíček hned několika simulátorů pinballu pro DOS. Je to opojná záležitost a Ministerstvo zdravotnictví varuje, jelikož na pinballu může vzniknout závislost. Uáááááá.
Jak riakm, je skoda hned koukat po moznostech zakoupeni, kdyz je zde taktez legani abandonware – proste prilis stare, na to aby za to nekdo platil…